Спас Манолов (1922-1996)
БИОГРАФИЯ*
Професор Спас Манолов е роден в София в бедно работническо семейство. Изселници след Първата световна война, родителите му се установяват в Ссфия. Баща му работи като железничар и кондуктор, а майка му — като фабрична работничка. Той учи във Втора мъжка гимназия в София, а през ваканциите работи, за да подпомогне родителите сн.
Студент
През 1940 г. постъпва студент ло математика в Природо-математическия факултет (дн. ФМИ, бел. ред.) на Софийския университет Св. Кл. Охридски и завършва с отличен успех през 1944 г. По време на следването си е награждаван няколко пъти за отличен успех. Още тогава проявява научни интереси, посещава и изнася доклади в семинарите на проф. Г. Брадпстилов и акад. Л. Чакалов. За кратко време (1946/1947 г.) работи като стажант-учител и едновременно с това води занятия със студенти — математици.
Асистент
През периода 1947-1953 г. е редовен асистент в Математическия институт на Фпзико-математическия факултет (дн. ФМИ, бел. ред.) на университета. Тъй като по онова време асистентите по математика са се броели на пръстите на едната ръка, той води упражнения почти по всички математически дисциплини. Единият от авторите* е имал щастието да бъде негов студент в края на този период. Упражненията по елементарна алгебра и елементарна геометрия, водени от него, бяха твърде иптеpecни и оживени.
Доцент и професор
През 1954 г. участва в конкурс за доцент по висша математика във Висшия институт по строително инженерство — сега ВИАС (дн. Университет по архитектура, строителство и геодезия – бел. ред.) и го спечелва. Тук той работи до 1971 г., като от 1965 г. е редовен професор по математика. Въпреки това не прекъсва връзките си с цитаделата на математиката у нас — Физико-математическия факултет (дн. ФМИ, бел. ред.) , където чете лекции като хоноруван доцент и хоноруван професор в катедрата по висш анализ на акад. Л. Илиев. Това са лекции ло елементарна математика — алгебра, геометрия и тригонометрия. Тези четения са започнати още от акад. Л. Чакалов през 30-те години и са предназначени за задълбочена подготовка на бъдещите учители по математика.
От 1971 г. досега (става дума за 1982 г. – бел. ред.) проф. Манолов работи в Центъра по приложна математика (ЦПМ) към ВМЕИ В. И. Ленин (дн. Технически увиверситет, бел. ред.) и ръководи секцията по диференциални уравнения и математическа теория па управлението. Освен редовния курс по висша математика, той чете и специален курс по обикновени диференциални уравнения за така наречения блок Б към ЦПМ.
Научни интереси
Основните научни интереси на проф. д-р Спас Манолов са от областта на обикновените диференциални уравнения и по-специално в нелинейните автономни системи диференциални уравнения и приложенията им. След Нютон почти всички процеси във физиката започват да се описват с помощта на диференциални уравнения. Това силно повишава общонаучното значение на диференциалните уравнения и е подтикнало много от най-силните математици през последните два века да посветят големи усилия за решаването и изследването на най-различни видове диференциални уравнения. Днес значението на диференциалните уравнения е още по-голямо. Те се прилагат не само във физиката, но и в химията, биологията, техниката и икономиката.
У нас първият математик, който има сериозни резултати в тази област е акад. Кирил Попов. През 1912 г. той е аспирант на знаменнтия френски математик Анри Поанкаре и защищава дисертация, разработена под негово ръководство. Именно акад. К. Попов пръв култивира методите на Поанкаре за решаване и качествено изследване на обикновени диференциални уравнения (така наречения метод на малкия параметър) у нас. По-късно този метод получава по-нататъшно развитие в трудовете на извастния наш математик проф. Георги Брадистилов. Той прилага ио оригинален начин метода на Поанкаре към изследването на нелинейнн осцилации на някои механични системи, като кратни махала и други. Проф. Спас Манолов е пръв и най-виден продължител на научното дело на проф. Г. Брадистилов.
Автор е на около 80 научни труда по математика. Проф. Манолов не е само кабинетен учен, но н учен — организатор. Той е създател и ръководител на единствения у нас постоянно действащ семинар по обикновени диференциални уравнения и приложения. За тези 10 године от участници в този семинар са защитени 14 кандидатски дисертации. За изследванията си в областта на обикновените диференциални уравнения проф. Манолов получи научната степен доктор на математическите науки през 1974 г. Това е най-висше признание за математически заслуги у нас.
Интереси в образованието
Освен чисто математическите си интереси, нроф. Манолов проявява дълбок интерес към проблемите на образованието по математика както в средните, така и във висшите учебни заведения. По тези въпроси е написал повече от 50 статии. Особено голям е интересът му към проблемите, възникващи у младите хора при преодоляването на бариерата между средното и висшето училище. Автор и съавтор е на редица учебници и учебни помагала за ученици и студенти (около 20 на брой). При това той насочва вниманието си не само върху технологията на образованието по математика, а и върху възпитателния ефект от него върху подрастващото поколение.
Участвувал е в много международнн конгреси и конференции по математика и математическо образование у нас и в чужбина — по-специално в международните конгреси на математиците в Москва (1966), Ница (1970), Хелзинки (1978), в световните конгреси по математическо образование в Лион (1968), Ексетер (1971), Карлсруе (1976).
Обществена дейност
Обширна е и обществената дейност на проф. д-р Спас Манолов. Заемал е ръководни длъжности в обществените организации на висши учебни заведения. От дълги години работи в Централното ръководство на Съюза на математиците в България (СМБ) и е негов заместник-председател. Бил е председател на организационния и програмния комитет на няколко от ежегодните национални конференции на математиците в България. Член е на редакционната колегия на сп. Математика от основаването му (1962) досега.
Бил е ръководител на националния отбор на НРБ на международните олимпиади по математика през 1966 и 1967 г.
С този кратък преглед по никакъв начин не можем да претендираме, че сме нзчерпали цялата многостранна и всеотдайна дейност на проф. д-р Спас Манолов.
* Димовски, И., Г. Скордев. Професор доктор Спас Манолов на 60 години.// Математика, 21, 1982, №1, с. 2-5 (тук с незначителни съкращения, добавени подзаглавия и снимки; съставил: Р. Калтинска).