Средното образование през първата половина на ХХ век*
До първата световна война
В началото на 20-ти век у нас широко са разпространени учебниците на Благой Димитров и Тодор Дедов за гимназиите – по алгебра и тригонометрия и на Христо Балтаджиев – по геометрия. Някои от тях:
След първата световна война
След първата световна война Физико-математическото дружество в София постепенно възстановява дейността си. Отново започва да излиза списанието на дружеството, в което се отразяват както чуждият, така и нашият опит в преподаването на математиката. Тогава окончателно се оформят и налагат български автори на учебниците по математика.
Особено място сред тях заемат (по азбучен ред): Борис Герганов, Петър Мартулков, Серафим Мънков и Хр. Кръстев, а сред авторите на сборници по математика – Атанас Радев.
Те са най-изтъкнатите български автори на прогимназиални и гимназиални учебници и сборници по математика, претърпели многобройни издания.
Към авторите на учебници могат да се добавят още имената на Георги Недков, М. Николов, Xристо Балтаджиев и много други.
В този период у нас вече е натрупан значителен методичен опит. Започват да преобладават активни методи в обучението по математика. Важна роля при подготовката на кандндат-учителите по математика в Стажантския институт в София има Христо Енев.
В заключение
Изброените дотук автори на учебници по математика оказават съществено влияние върху обучението по математика у нас както с учебниците, сборниците и статиите си върху различни аспекти на преподаването, така и със собствената си преподавателска работа.
Разбира се, за усъвършенстването на методиката на преподаването по математика допринасят и много други учители. Измежду тях на първо място трябва да се споменат имената на Никола Динов, Райна Стойкова, Мария Златарева.
* Ганчев, Ив., Д. Раковска и др. Обучението по математика у нас от 1878 г. до средата на ХХ век. // Български математици. – София : Народна просвета, 1987, с. 15-20. (тук извадки от текста с добавени подзаглавия и снимки; съставил: Р. Калтинска).