Венелин Флоров

 

Венелин Флоров следва математика в Софийския университет. В края на следването си е изключен от университета, без правото да бъде редовен учител, поради изразена подкрепа на унгарските събития през1956 г.

Приятел и съратник е на  Стоян Будуров – двамата са две от основните действащи лица в българските олимпиади по математика (БОМ) в периода 1959-1970 г. Стоян Будуров е главен инспектор в Министерството на просветата и урежда Венелин Флоров да замества отсъстващи по някакви причини учители. От своя страна Венелин Флоров помага на Стоян Будуров с експертна помощ във връзка със зада­чите за олимпиадите, в написването на сборници и подготовката на българските отбори за международните олимпиади по математика. Йордан Табов, участник в МОМ VI (1964) и МОМ VII (1965) пише в [1]:

Ако бай Стоян (Ст. Будуров – бел. ред.) беше архитектът и строителят на тялото на БОМ, Флоров беше един от най-ярките му художествени оформители, създатели на красивата математика в нея.

За нивото на Венелин Флоров като математик говори една негова задача, публикувана в немското списание Praxis der Mathematik и в канадското математичеко списание Crux Mathematicorum (вж [2]), известно като източник на оригинални и трудни състезателни задачи.

Венелин Флоров е учител на Владимир Заимов – победител в Българските олимпиади по математика през 1963 и 1964 г. , носител на III награда от две международни олимпиади по математика – МОМ V (Полша, 1963) и МОМ VI (Мос­ква, 1964).

Източници

  1. Табов, Йордан. Три имена от ранната историа на българските олимпиади по математика: Стоян Будуров, Венелин Флоров и Владимир Заимов. Математика, кн. 2, 2014, с. 19-24.
  2. Табов, Йордан. Незабравими етюди. Математика, кн. 3, 2016, с. 14-15.