Михаил Квартирников (1862-1950)
- Кратка справка
- Биография
Биография*
През май 1962 г. се навършиха 100 години от рождението на Михаил Квартирников, който започва учителската си дейност в периода след освобождението ни от османско робство. През този период, изпълнен с много трудности в просветното ни дело, той посвещава четири десетилетия от своя съзнателен живот за разпространяването на математически знания сред подрастващите поколения.
Михаил Алексеев Квартирников е роден на 25 май 1862 г. в с. Капустина Балка, недалеч от гр. Одеса, бивша Херсонска губерния. По баща той е българин, а по майка – украинец. Дядо му, Конакчиев, се е преселил от България през 1828 г. по време на похода на Дибич. Тогавашните руски власти превели фамилното име Конакчиев в Квартирников. Бащата на Михаил Квартирников – Алексей Квартирников – се е занимавал със земеделие. Той е бил заможен селянин с многочленно семейство – 12 или 14 деца.
Образование
Първоначално образование Михаил Квартирников получава у дома си. Завършил е класическия отдел на Одеската гимназия. След това записва медицина в Петербургския университет, където след първия или втория семестър се прехвърля да следва математика.
Като студент в Петербург Михаил Квартирников членува в студентската социалистическа организация. За участие в една студентска демонстрация и стачка бива изключен от всички висши учебни заведения в царска Русия. Това го принуждава да замине за Виена, където се записва през 1884, а през 1889 г. завършва висшето си образование по математика. Като студент Михаил Квартирников дава частни уроци по математика и е учител в едно руско семейство. Поради липса на средства изоставя идеята за написване на дисертация и защита на докторат.
Имайки предвид голямата нужда от учители по математика в България, без да знае български и непосредствено след завършване на висшето си образование, Квартирников идва в нашата страна през 1889 г. Посрещнат любезно от министъра на народното просвещение проф. Иван Шишманов, той веднага е назначен за учител в Сливенската гимназия.
Автор на учебници
Отначало Квартирников преподава с голяма трудност, произтичаща от непознаването на български език. Като използва тетрадки-записки на уроците, преподавани от предшественика му Стефан Лафчиев, той в късо време усвоява терминологията и се оформя като преподавател с методическа ерудиция.
Още през първите си учителски години в Сливенската гимназия написва литографирани записки по тригонометрия и по покана на Хр. Г. Данов започва през 1893 г. да пише учебник по планиметрия, който излиза от печат през следващата година.
Учебникът Елементарна планиметрия и сборник от геометрични задачи, решавани с построение и изчисление от Михаил Квартирников, обхваща около 300 страници с 256 чертежа. Той съдържа над 2400 задачи, 200 упражнения-задачи и теореми и над 280 предложения-теореми. Характерна е последователността при подреждането на задачите за построение, която позволява след решаването на една задача по същия начин да се решават десетки задачи, условието на които е записано строго символично. За по-резултатното усвояване на учебния материал допринася хубавото оформление на книгата, разпределението на учебния материал в глави и параграфи, в които се открояват определенията и теоремите. Езикът, на който е написан учебникът, е ясен, точен и стегнат, без чуждици, макар и Квартирников да е живял в България само 4 години преди написването му.
Гимназиален учител
В Сливенската гимназия Михаил Квартирников преподава от 1889 до 1895 г. Той допринася за издигане на името й като учебно заведение с добре подготвени ученици по математика. В Юбилейния сборник, посветен на 55-годишнината на Сливенската мъжка гимназия, се отдава дължимото на М. Квартирников. В спомените си, поместени в сборника, Ив. Стойнов пише:
Независимо от това, че М. Квартирников преподава в Сливенската гимназия само 6 години, името му се свързва с историята на същата.
След едногодишно учителстване в семинарията в Цариград, Михаил Квартирников се завръща в България и учителства във Варненската държавна мъжка гимназия в продължение на 30 години — от септември 1866 до юни 1926 г. След това се пенсионира.
С указ от януари 1901 г. Михаил Квартирников е утвърден за първостепенен учител. Този факт е много важен, тъй като тогава първостепенните учители по математика са се броели на пръсти.
От началото на учебната 1904/5 година паралелно с учителстването си във Варненската гимназия Квартирников е привлечен и за лектор по търговско смятане, алгебра, геометрия и физика в новооткритото Средно търговско училище.
Отзиви за учителската му дейност
Дългогодишната му работа като лектор е справедливо оценена в официалния отчет, поместен в Юбилейния сборник на училището по случай 25-годишнината му ([1]):
Към учениците си Квартирников се отнася извънредно сърдечно и доброжелателно, стараейки се да ги избави от затруднения от различен характер. С изключително внимание и любов той се грижи за онези от тях, в които забелязва особен интерес към математиката. Голям е броят на учениците му. Негови ученици са например академик Никола Обрешков, професор Аркадий Стоянов, академик Ан. Бешков, проф. М. Русинов. Ето как с чувство на признателност акад. Н. Обрешков си спомня за благотворното влияние на този свой учител:
Въпреки многото време, изминало оттогава, ярки са спомените за М. Квартирников и на проф. Аркадий Стоянов, :
Статии
Редакцията на Списание на Физико-математическото дружество в София оценява дейността на Михаил Квартирников като един от най-старите и заслужили работници в полето на физико-математическата наука, а статиите, написани от него за списанието, като ценни и четени с удоволствие от многобройните му читатели.
От Михаил Квартирников са следните публикации:
- Бележки по повод предстоящите промени по математика в гимназиите. — Спис. Физ.-мат. д-во, г. XXIV, 258-323.
- Материалът по геометрия в реалния отдел на гимназиите. – Спис. Физ. -мат. д-во, г. XXV, 258–262.
- Геометрично чертане. – Спис. Физ.-мат. д-во, г. XXVI, 41–46.
- Геометрия. – Спис. физ.-мат. д-во, г. XXV, 115—126.
Неголемият брой публикации на Михаил Квартирников се дължи на присъщата на Михаил Квартирников скромност. Макар и пенсионер, той следи с интерес промените в програмите по математика в средните ни училища и взема отношение по тези въпроси в статията Бележки по повод предстоящите промени по математика в гимназиите. Отпечатването на тази статия в списанието се придружава от бележка на редакцията, в която се казва, че тя помества с голямо удоволствие ценните мисли на дългогодишния опитен преподавател. Заключенията на автора в статията не са загубили актуалността си и сега. М. Квартирников достига до извода, че:
В статията от началото до края се прокарват идеи за свързване на изучавания материал с живота. Според автора: при приложението на логаритмите за изчисляване на изрази е желателно да се вземат формули от сложна лихва, геометрията и физиката, а не разни фантастични изрази, неизвестно какво означаващи.
М. Квартирников обръща особено внимание на устното смятане, като изказва съжаление, че още не му се дава важното му значение в живота, в резултат на което мнозинството от свършилите даже гимназия без молив в ръка не правят дори и най-простите бакалски сметки.
В статията Материалът по геометрия в реалния отдел на гимназиите Квартирников разглежда мястото и значението на геометрията на положението, в която точките и линиите се третират в състояние на движение.
Статията Геометрично чертане е написана от М. Квартирников след приемането на учебната програма от 1940 г., в която чертането не се обособява като отделен предмет, а се изучава заедно с геометрията. Според него умението да се чертае добре е необходимо не само на техниците, но и на всеки интелигентен човек, а за да се придобие това умение, чертането трябва да се изучава специално:
Статията Геометрия има методичен характер. В нея е концентриран целият преподавателски опит на Квартирников, придобит в продължение на почти 4 десетилетия. Тя съдържа методически указания, които и днес биха могли да служат като ръководство в работата на учителите по математика, тъй като не са загубили своята ценност и актуалност.
Освен много добър познавач и преподавател по математическите дисциплини М. Квартирников е отличен преподавател и по физика, и дори по география. Той владее руски и немски език, ползва френски, а се е занимавал и с английски.
Отличия
Заслугите на дългогодишния учител не остават неоценени от Министерството на просветата. По случай честването на 50-годишнината на Варненската мъжка гимназия през март 1934 г. Михаил Квартирников, тогава пенсионер, е награден по предложение на Министерството на просветата с орден За гражданска заслуга IV степен [5].
Библиография
- Юбилеен сборник на Сливенската мъжка гимназия: Из спомени на гимназията. Спомен от Ив. Стойнов, с. 124.
- Списание „Български преглед”: Рецензия на Основи на геометрията – Гюзелев; рецензия от проф. Емануил Иванов, с. 157, 1896 г.
- Квартирников, М. Елементарна планиметрия, с. 18.
- Юбилеен сборник на Средното търговско училище, гр. Варна, с. 8.
- Юбилеен сборник на Варненската мъжка гимназия по случай 50-годишнината й.
* Гушев, Андрей. Михаил Квартирников. Български математици. – София : Народна просвета, 1987, с. 50-54 (тук с незначителни съкращения и добавени подзаглавия, съставил Р. Калтинска).