Хуморът на проф. Алипи Матеев
Философия в сентенции
Сентенции на проф. Алипи Матеев. Само тези, които акад. Любомир Илиев е описал в своите спомени ([1, 2]). Може би са повече, изречени между другото, в семейството, пред приятели и непознати, провокирани от момента. Някои звучат банално, други шокиращо. Трябва да се замислиш и откриеш подтекста. Акад. Любомир Илиев ни го подсказва:
♦ Напечатаното не можеш да го изтриеш с гума
Тук народната мъдрост десет пъти мери и един път режи е намерила място в интелектуалната сфера, изразена с тънък хумор.
♦ Закъснееш ли, не бързай!
Любим израз на Алипи. Негов, собствен. Сентенция. Вазовски, средногорски хумор. Той го носеше у себе си. Аз не казвам, че бликаше. В него се раждаха сентенции и той се застояваше на тях. Като че ли ги наблюдаваше отстрана; учудваше им се сам. Понякога замислено завърти глава и се усмихне като завършек на някакъв вътрешен интелектуално емоционален ритъм, отдих.
Не тълкуваше казаното. То имаше нюанси за различни ситуации. Ако си закъснял, може да си пропуснал нещо; можеш да поставиш себе си или другите в неловко положение; да обидиш някого. Но при всички случаи, ако бързаш, няма да поправиш стореното.
Може би, ако помислиш, ако използваш трик, дипломация, сложна комбинация, да намериш изход. Но за това трябва съсредоточаване, успокоение, напрежение да се измисли изходът, което става в един квант време. Еталонът на този квант зависи от субекта, който закъснява – за едни решението идва мигновено, за други бавно; пък и конкретната ситуация има своята роля. Квантът време обаче е необходим.
♦ За да имаш пари, трябва да харчиш
Ирония. В същото време тънка подигравка с абстрактното, формалистично, нереално мислене на някои неоформени за логически постановки интелигенти. На тях той с израз на наивност казваше:
Ами, че аз не съм видял да харчи някой, който няма пари. И все пак остава нещо в случая от диалектиката между парите и харченето, за да се замислим.
♦ Ученичките и студентките са винаги млади
На пръв поглед, банално. Помислете. Еталонът на човечеството като река преминава през красивия, но с определени размери бряг на младостта. В културните епохи на човечеството той е определен от периода на образованието. Всяко поколение, както всеки слой на реката, преминава само веднъж този бряг – близък до извора и затова винаги най-чист.
Полът в сентенцията е избран за атракция.
Така елементарно-сложно мислят математиците.
♦ Мисли свързани с обучението в училище
Изказани от проф. Алипи Матеев пред колеги по различни поводи в [3].
Извадки от [1, 2]; съставил: Р. Калтинска
Библиография
- Акад. Илиев, Любомир. Панорама жива в паметта ….. и математик на този свят. Съюз на математиците в България, 1986, с. 98-108.
- Акад. Илиев, Любомир. 100 г. математика в СУ и…математик на този свят. Съюз на математиците в България, 1986, с. 71-81.
- Мисли свързани с обучението в училище. //Сериозно и весело за Алипи Матеев. По случай 100 години от рождението му. (Съст. Кр. Иванова и Кр.Карабашева)//Съюз на математиците в България, ISBN 978-954-8880-42-8, 2014, с. 51-53.