Международни олимпиади по информатика (1989-2008)
НАЧАЛОТО
Към края на 80-те години на ХХ в. в България има натрупан сериозен опит в провеждането на местни, национални и международни състезания по програмиране за ученици.
През май 1987 г., България е домакин на Международната конференция Децата в информационния век на IFIP и UNESCO и организира, паралелно с конференцията, Международно състезание по програмиране за ученици (вж. Предистория). Състезанието протича много успешно и утвърждава идеята за създаване на Международна олимпиада по информатика.
България поема задължението да организира Първата Международна олимпиада по информатика (МОИ) през 1989 г., а UNESCO – да спонсорира нейната организация.
Организацията, регламентът и провеждането на първите две МОИ (България, 1989 и Беларус, 1990) са силно повлияни от опита на Международните олимпиади по математика (MOМ).
ОРГАНИЗАЦИЯ на МОИ
Осъществява се от следните органи:
- Международно жури. Състои се от председател, зам.-председател и ръководителите на участващите отбори;
- Координационна комисия (за проверка и оценка на решенията). Състои се от членове на журито и осем координатори;
- Организационен комитет;
- Научен комитет;
- Екип от преводачи
РЕГЛАМЕНТ на МОИ
- Международната олимпиада по информатика е състезание за ученици, които не са навършили 19 години до деня на състезанието;
- Всяка страна участва с отбор от трима или по-малко ученици, придружавани от Ръководител на екипа (максималният брой ученици в отбор нараства от 3 на 4 ученика след първата МОИ);
- Международната олимпиада по информатика се състои в решаването на една задача чрез използване на персонален компютър в рамките на четири часа за един ден;
- Задачата се избира от Международното жури измежду задачите, предоставени предварително от участващите страни;
- Задачата не трябва да зависи от хардуера на компютъра и за нейното решение могат да се използват езици за програмиране от високо ниво (BASIC, LOGO, PASCAL и др.). Задачата трябва да изисква създаване на алгоритъм за решаването й, а програмната реализация да не включва използването на специализирани софтуерни пакети.
- Пълното решение на всяка задача включва:
а) блок-схема с неформално описание и аргументация на използвания алгоритъм;
б) първичен код на програмата и резултатите от изпълнението й на компютър (2 екземпляра);
в) дискетата, на която се съхранява крайната версия на програмата в 2 екземпляра.
След края на състезанието един екземпляр на материалите посочени в точка б) и в) се дава на представител на Координационната комисия, а другият остава в Ръководителя на отбора; - Оценка на решението дава Ръководителят на съответния отбор. Окончателната оценка оформят Координационната комисия и Международното жури.
- По време на състезанието всеки участник може да използва свой собствен компютър. По предварителна заявка организаторите осигурят за състезанието компютри съвместими с APPLE II + или с IBM PC / XT / AT.
- Участниците могат да използват родния си език. Всеки Ръководител на отбор трябва да разбира езиците използвани от неговите ученици и да може да говори и разбира поне един от официалните езици на олимпиадата (руски, английски).
ЕТАПИ НА МОИ
Подготвителен етап
Научният комитет избира пет от задачите, предложени предварително от страните участнички в олимпиадата. Задачите се превеждат на работните езици (английски и руски).
Първи етап – избор на задача
Журито избира една от предложените от Научния комитет задачи, обсъжда решението й, нивото на трудност и начина на оценяване (задачата трябва да позволява и оценка на частични решения). Журито формулира избраната задача на работните езици (английски и руски). Ръководителите на отбори я превеждат на езика на своя отбор. Преводите се проверяват и утвърждават от Журито, което определя и окончателните подробности за провеждането на олимпиадата.
Втори етап – провеждане на състезанието.
В първият половин час след началото на състезанието участниците могат да задават на Журито писмени въпроси (на роден език) във връзка с текста. Журито преценява на кои от тях да отговори.
В края на състезанието Ръководителите на екипи, заедно с представител на Координационната комисия, събират решенията на участниците от своя отбор, проверяват решенията на своите ученици и предлагат съответните оценки. Тези оценки се обсъждат от координаторите, а Журито взема окончателното решение за всяка от тях.
Границите на оценките за първа, втора и трета награда (по-късно – съответно златен, сребърен, бронзов медал) се определят от Журито.
Заключителен етап – връчване на наградите
Наградите се връчват на специална церемония. Участниците получават сертификат за участие в МОИ. Предвижда се и развлекателна програма за участниците, ръководителите на отбори и организаторите на международната олимпиада по информатика.
ПЪРВАТА МОИ
Първата Международна олимпиада по информатика се провежда на 16-20 май в гр. Правец, непосредствено преди третата Конференция Децата в информационния век в рамките на UNESCO (София, 20-23 V.1989), на която България е домакин. Олимпиадата е организирана по модела на международната олимпиада по математика.
Разходите свързани с престоя в България на отборите и техните ръководители се покриват от организаторите. Пътните разходи на участниците от и до София са за тяхна сметка.
Председател на Организационния комитет и на Международното жури е акад. Петър Кендеров, учен с голям опит от олимпиадите по математика.
Научният комитет е в състав: Нели Манева (секретар), Антоан Гошев, Емил Келеведжиев, Фани Златарева, Иван Держански, Ирина Ненова, Камен Колчев, Красимир Манев, Павел Азълов, Петър Копанов и Здравко Василев.
УЧАСТНИЦИ
Участват ученици от 13 страни: България, Виетнам, ГДР (дн. Германия), Гърция, Зимбабве, Китай, Куба, Полша, Съветски съюз (дн. Русия), Унгария, ФРГ, Чехословакия и Югославия. Това е успех за Първата МОИ, сравнена с броя на участващите държави в други първи олимпиади (математика, физика).
Портрет на
Павел Азълов
Портрет на
Красимир Манев
СЪСТЕЗАНИЕТО
Състезанието се провежда в един състезателен ден, с продължителност 4 часа. Компютрите са 8-битови машини Правец-8 (произведени в гр. Правец и съвместими с Apple), но участниците могат да ползват и собствени компютри. Езиците за програмиране са BASIC или UCSD Pascal. Научният комитет подбира осем задачи измежду предложените от някои ръководители на отбори. Международното жури избира за състезанието една задача.
РЕЗУЛТАТИТЕ
Максималният брой точки за решена задача е 100. Първа награда получават участниците с повече от 91 точки: Емануил Тодоров (България I), Теодор Тончев (България II), Маркус Кун (ГФР), Андриус Сепатис (СССР1), Игор Мали (Чехословакия) и Даниел Сабо (Унгария). Втора награда – получилите между 80 и 90 точки: Антон Алтънов и Иван Маринов (от България I), X. Шветлик (ГДР), У. Неландер (ГДР) и Л. Новик (СССР I). Трета награда – състезателите с резултат между 60 и 80 точки.
Поощрителни награди – за най-младия участник Алексей Колюбин (СССР III) и за Анита Лалу (Зимбабве) – единственото момиче сред участниците. Особено се отличава с постиженията си 15-годишният ученик Теодор Тончев (България II). Той планира много прецизно програмираното от него търсене в ширина и решава и най-сложния от тестовите примери. Повече подробности за провеждането и резултатите на Първата МОИ са дадени в [5]. За пълни подробности виж [6].
ОРГАНИЗАТОРИТЕ
Състезанието завършва с екскурзия до София за участниците и развлекателна програма, а проф. Илчо Димитров (министър на образованието) дава официален прием за всички участници в олимпиадата.
По думите на акад. Кендеров в [4], много хора допринасят за добрата организация при провеждането на Първата МОИ. Работата на Международното жури се поддържа от софтуерна система, разработена от П. Азълов и В. Димитров, която през цялото време на олимпиадата работи отлично – от регистрацията на участниците до обработката на получените от състезанието резултати.
Във всички етапи на организирането и провеждането на МОИ участва и Александър Покровски от Отдела на UNESCO по наука и техническо образование.
Съставил: Р. Калтинска
БИБЛИОГРАФИЯ
- Азълов, Павел К. Международни олимпиади по информатика. //Мат. и мат. образование, 20-та Пролетнаконференцияна СМБ, 1991, с. 80-86.
- Азълов, Павел. Олимпиадите по информатика – факти и събития, които все още се помнят. // Математика и информатика, кн. 1, 2009, с. 3-18.
- Манев, Красимир. Международната олимпиада по информатика – „Българската“ олимпиада. // Математика и информатика, кн. 2, 2009, с. 3-11.
- Кендеров, Петър. България – родното място на Международната олимпиада по информатика за ученици. // Интервю на Евгения Сендова. Математика и информатика, кн. 3, 2009, с. 3-7.
- Азълов, Павел. Първа международна олимпиада по информатика. //Математика, кн. 7, 1989, с. 41-45.
- Kenderov, P. S., Maneva, N. M.(1989). International Olimpiad of Informatics.//Proceedings of the International Olympiad in Informatics, Union of the Mathematicians in Bulgaria, Sofia, 1989, 54 pp.
- Kenderov, P. Bulgaria – Birthplace of International Competitions in Informatics for School Students. //IT Star Newsletter, 5, No 3 (2007), http://nl.starbus.org/.
- Kenderov, P. Three Decades of International Informatics Competitions: How did IOI Start. //Olympiads in Informatics, 11 (2017), 3–10, Special Issue with selected papers of the International Conference joint with the XXIX Intеrnational Olympiad in Informatics, Tehran, Iran, 28 July – 4 August, 2017.