МОМ I – Румъния, 21-31 юли 1959

1001-1959

Домакин на първата международна олимпиада по математика (МОМ I) е Румъния. Състезанието се провежда на 22 и 23 юли в гр. Брашов.

Страни участнички

В олимпиадата вземат участие седем страни от социалистическия лагер – България, ГДР (Германска демократична република), Полша, Румъния, СССР (Съюз на съветските социалистически републики), Унгария и ЧССР (Чехословашка социалистическа република). Всяка страна се представя с ученически отбори, състоящи се от осем участници, с изключение на Съветският съюз – 4. Общо 60 участници.

Българският отбор

Научен ръководител на българския отбор е проф. Алипи Матеев, педагогически ръководител – Стоян Будуров.

Учениците, влизащи в състава на нашия отбор, са предложени от отделите на Народна просвета при Окръжните народни съвети като изтъкнати ученици, известни с добрата си математическа подготовка. Състав на отбора (по азбучен ред):

1001-t-1959

  1. Венцеслав Хараламбиев Андрейчев – XI клас, Езикова гимназия, Ловеч
  2. Иван Костадинов Цицелков – XI клас, VI политехническа гимназия, Пловдив
  3. Любозар Михайлов Димитров – XI клас, V политехническа гимназия, Варна
  4. Недка Неделчева Иванова – XI клас, V средно политехническо училище, Ст. Загора
  5. Петър Здравков Баларев – XI клас, XX средно политехническо училище, София
  6. Рафаил Райнов Златаров – XI клас, Средно опитно училище, Бургас
  7. Тодор Пенев Тодоров – XI клас, Политехническа гимназия, Две Могили, окр. Русенски
  8. Цветана Христова Пенковска – XI клас, XXV средно политехническо училище, София

Подбор на задачите

Международното жури е съставено от научните ръководители на отборите, с председател акад. Г. Мойсил (Румъния). По регламент журито подбира 6 задачи (по 3 за всеки съзтезателен ден) между предложените от страните участнички и определеля точките за трудност на всяка от тях. Журито избира трите задачи за първия състезателен ден между задачите, предложени от Полша, Румъния и Унгария, а за втория състезателен ден – между задачите, предложени от Унгария, Румъния и Чехословакия.

Резултати

Общят максимален брой точки на избраните конкурсни задачи е 320 (вж условията на задачите и точките им на трудност [2]). Преглеждане на писмените работи на учениците става от ръководителите на отделните делегации, а окончателните им оценки и класирането на учениците се извършва от международното жури. Седемте отбора получават 53% от възможните точки. По-голям успех се получава в решението на алгебричните задачи, но резултатът по геометрия е незадоволителен.

Индивидуални награди. Журито присъжда общо 11 индивидуални награди (за 21.15% от участниците), разпределени както следва:

I награда3 ученици: Румъния, Унгария и Чехословакия – по 1.

II награда3 ученици: Румъния – 2; Унгария – 1.

III награда5 ученици: Румъния и Унгария – по 2; СССР – 1.

Възможният максимален брой от 40 точки получава само ученикът Богослав Дивиш от Чехословакия, който се обявява за първенец на МОМ I .

Специални награди. Присъдени са общо 11 грамоти: Чехословакия – 4; СССР и Унгария – по 2; България, Полша и Румъния – по 1.

Резултати на българския отбор

Българският отбор получава 133 точки от възможните 320. В първия тур в решението на алгебричните задачи отборът получава 61% от възможните 160 точки. Задоволителен е успехът и на задачите по аритметика и тригонометрия. В решението на геометричните задачи обаче отборът няма успех – получава само 18% от възможните 104 точки и това понижава общия му резултат.

Най-голям успех показва Иван Цицелков от Пловдив. Той набира 30 от възможните 40 точки и с право си извоюва първенството на българската група на МОМ I. Той получава награда – грамота от журито.

Сравняване на резултатите

Съгласно регламента, приет през 1959 г., официално отборно класиране не се прави, но резултатите, получени от отделните страни участнички, при максимален общ брой точки 320, определят следната класация:

Румъния – 249
Унгария – 233
СССР – 221
Чехословакия – 192
България – 133
Полша –121
ГДР – 40

Закриване на олимпиадата

На 23 юли в Букурещ става тържественото закриване на първата МОМ. От името на организационния комитет на олимпиадата слово произнася председателят на международното жури акад. Г. Мойсил. Той обявява резултата и връчва наградите на премираните ученици. На тържеството произнасят речи: А. Владимирски, СССР — от името на ръководителите на делегациите, Басараб Николеску, Румъния — от името на румънските ученици и Богослав Дивиш, Чехословакия — от името на учениците от другите страни, участници в олимпиадата.

(Съставил: Р. Калтинска)

Източници

  1. Будуров, Ст. Математически олимпиади. – София : Народна просвета, 1972, с. 19-25
  2. Пак там, с. 154-165