Атанас Тинтеров (1857-1927)
- Кратка справка
- Биография
- Другите за него
БИОГРАФИЯ*
На улица Аксаков в София се е запазила триетажна къща в стил сецесион от началото на века. Това е къщата на професор Атанас Видулов Тинтеров – единият от четиримата, които съграждат първите две десетилетия на висшето образование по математика в България.
Данните, които са стигнали до нас, са не само противоречиви, но и представят основните факти от неговия живот без всякакви подробности: нямаме сведения за повечето от курсовете, които е чел, и не знаем дали нещо е написал или пък с какво се е занимавал през последните седемнадесет години от живота си.
Семейството
Според [5] той е роден в Калофер на 11 май 1856 г., а според [6] – на 10 юли 1857 г. Майка му е от Карлово и моминското й име е Кунчева, поради което е възможно да е леля на Васил Левски. Баща му Видул навива гайтани на чекрък – работа, която осигурява само насъщния. Положението обаче съвсем се влошава, когато той умира твърде млад – през 1862 г. – и оставя жена си с три деца – две момчета (шестгодишният Атанас с по-малкия му брат) и едно момиче.
Ученик
Само защото още от дете започва да си изкарва хляба – било като работи заедно с майка си, било като помага срещу храна и дрехи на по-слабите си съученици – Атанас успява да получи цялото образование, което родният му град може да даде: около 1870 г. завършва взаимното и трикласно училище на даскал Ботьо Петков (бащата на Христо Ботев) и подпомогнат от общината с 2 турски лири, поема пътя към Болград (тогава в Румъния, днес в Украйна), за да постъпи в тамошната българска гимназия. Парите обаче стигат само до Измаил.
В Болградската гимназия
Студент
След като завършва гимназията, Тинтеров учителства една година в Тулча и изпраща спечелените пари на майка си. Така той отново пристига в Измаил без всякакви средства. Този път обаче великодушният съгражданин му дава само 2 рубли, колкото за храна до Одеса. И когато през 1877 г. престъпва прага на Новоросийския университет, започва познатата история: стипендиите на руско-българския комитет са изчерпани. Подслонява го някакъв негов братовчед печатар, а прехраната може да си изкара, както и в отделенията – с частни уроци. На втората година се освобождава половин стипендия и това донякъде решава битовите му въпроси.
Учител
През 1881 г. Атанас Тинтеров завършва с отличие следването си и се завръща в България. Първоначално се заселва в Източна Румелия и една година е учител в Сливенската реална гимназия, след което две години учителства в Пловдивската гимназия заедно с Петко Каравелов, Трайко Китанчев, Антон Шоурек и др. В Пловдив той се оженва за Мария Овчарова, основна учителка, и има от нея три деца: Видул, Гена и Сава.
След като се премества в Княжеството, Тинтеров е назначен в Силистренското педагогическо училище, но само след няколко месеца, в началото на учебната година, е преместен в Софийската мъжка гимназия. Едновременно с учителската си дейност през 1885-1886 г. той ръководи преподаването на математика във Военното училище, а от 1893 г. по настояване на Емаиуил Иванов е извънреден преподавател по алгебрически анализ във Висшето училище.
Професор и лектор
През 1899 г. той окончателно напуска гимназията, за да се отдаде изцяло на работата със студентите: отначало (пак по предложение на Ем. Иванов) като извънреден професор, а от януари 1904 г. като редовен професор, титуляр на катедрата по основи на висшата математика. В [7] (с. 602-603) са изброени 5 курса, които Тинтеров е чел в университета: диференциално и интегрално смятане, алгебричен анализ, теория на вероятностите, основи на висшата математика и геометрични приложения на интегралното смятане. За съжаление за някои от тях (например за толкова ранен курс по теория на вероятностите) нищо не знаем. Разписът на лекциите [8] съобщава само за 4 часа лекции по първа част и 4 часа по втора част диференциално смятане.
В университетската библиотека се пазят два тома литографски издадени записки на студенти и от тях можем да научим повече за лекциите по основи на висшата математика. Заглавието на първия том [14] е от по-късна дата: нанесено е с мастило заедно с добавката София, 15.VI.37г. Дар от тогавашния студент Н. А. Бучков. Включени са записки (с някои повторения, понеже са правени от различни студенти) по следните теми: теория на числата (делимост, конгруенции, верижни дроби), ирационални числа, функции, граници, редове, геометрични приложения на производните, развиване на ирационалните числа във верижни дроби, безкрайни произведения, различни и сборни редове (т. е. от вида νn= un+1 – un и vn = un + un-1 + . . . + u1) и оттук аритметични редове и цели функции, детерминанти, комплексни числа – включително елементарни функции и комплексни редове.
Заглавието на вторите записки също е условно и е добавено с молив [15]. Съдържанието включва (пак с повторения): теория на детерминантите, функции, редове, верижни дроби, безкрайни произведения, интерполация, комплексни числа. Цял един дял е озаглавен Въведение в диференциалното смятане с добавката чел през 1899-1900. Следва дял Интегрално смятане. Отделно има Задачи за двойни и тройни интеграли и накрая има глава Елиптични интеграли. Общото впечатление е, че това са два подобни курса, но четени по различно време.
А освен тези единствени научни извори, Нестор Вучков ни е оставил описание за едрата и мощна фигура на професор Ат. Тинтеров. Бързо говори, нервно се сепва и ни изгледва, той е вдълбочен в своя алгебрически анализ и го преподава, като че свещенодейства ([1], с. 91).
След напускане на университета
Тинтеров заема професорската катедра до 15 октомври 1910 г., когато в знак на протест срещу факултетското решение по един недостоен инцидент между професор Спиридон Ганев и студентите подава оставка – така, както четвърт век по-рано бе взел страната на своите възпитаници.
Две години по-късно скръбта по големия му син, загинал на фронта, кара Тинтеров съвсем да се откъсне от суетата на града и да заживее в Бояна, отдаден на толстоистки настроения: до самата му смърт на 13 август 1927 г. селяните ще виждат дядо професор в потури да помага в коситбата или да носи дърва.
Дарител
Но мисълта за онези, които – както беше и с него самия на младини – имат любов към математиката, но нямат пари за нея, не го напуска до последния му ден: на 24 декември 1926 г. той дарява на Физико-математическото дружество в София (на което е един от основателите) 25 000 лв. за подпомагане на бедни студенти и за издаване на книги, а на 23 февруари 1927 г. оставя дарение от 50 000 лв. в памет на Видул, пак за бедни студенти. Жена му също образува от пенсията си фонд Мария и Атанас Тинтерови.
Библиографски бележки
Основните източници за живота на Атанас Тинтеров са [1] и [5] (по линия на Физико-математическото дружество в София), [6] и [9] (по линия на Софийския университет) и [2]; от своя страна академик Кирил Попов се позовава на спомени на инж. Сава Тинтеров, предадени на библиотеката на Математическия факултет (дн. ФМИ); за съжаление те сега не се откриха. Разминаването от една година, което правят различните източници, започва от раждането на Ат. Тинтеров и се запазва до отиването му в Одеса. Използвал съм и някои архивни материали, без да ги цитирам изрично. В [11] има хубава снимка на Тинтеров заедно с първите учители в Сливенската гимназия. Твърде благодарен съм на снахата на Атанас Тинтеров Сийка и на внучката му Лиляна, които ме снабдиха с някои данни.
- Юбилеен сборник на Физико-математическото дружество в София по случай 40-годишния му юбилей. София, 1939.
- Попов, Кирил. Атанас Видулов Тинтеров. – Математика и Физика, IV (1961), Кн. 2, 54-55.
- Второ издание на [2] в: Математика, XX (1981), Кн. 6, 2–4.
- Константинов, Георги. Благоев в Русия. – Простори, 11(1946–47). Кн. 5, 107-110.
- Проф. Ат. Тинтеров (биографични бележки). – Спис. Физ. мат. друж., XII (1927). Кн. 4 и 5 (януари), 113–115.
- Алманах на Софийския университет, 1888–1928. Кратка история на университета с животописни и книгописни сведения за преподавателите и асистентите от основаването на Висшето училище насам. София, 1929.
- Второ издание на [6] нa петдесетгодишнината на университета, 1888–1939. София, 1940.
- Ковачев, Асен. Библиография на Софийския университет Климент Охридски, 1904–1942. София, 1943.
- Арнаудов, Михаил. История на Софийския университет Климент Охридски през първото му полустолетие, 1888–1938. София, 1939.
- Няколко думи за Пловдивската гимназия. Пловдив, 1884.
- Юбилеен сборник на Сливенската мъжка гимназия ”Добри П. Чинтулов” (по случай 55-годишнината от основаването й). София, 1934.
- Стателова, Елена. Източна Румелия (1879–1885). Икономика, политика, култура, София, 1983.
- Вестник „Марица”, бр. 578 от 28 февруари 1884.
- Тинтеров, Атанас. Алгебрически анализ. Лекции, четени в Софийското висше училище през учебните 1893 – 1896 години от професор Атанас Тинтеров.
- Тинтеров, Атанас. Диференциално и интегрално смятане, 1900–1901.
* Сотиров, Владимир. Атанас Тинтеров. // Български математици. – София: Народна просвета, 1987, с. 30-33 (тук с незначителни съкращения, добавени подзаглавия и снимки; съставил: Р. Калтинска).